23 بهم

آموزش نصب سیستم عامل Ubuntu Server

سیستم‌عامل یا ( Operating System) : نرم‌افزاری است که مدیریت منابع رایانه را به عهده گرفته و بستری را فراهم می‌سازد که نرم‌افزار کاربردی اجرا شده و از خدمات آن استفاده کنند.از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های نوین شامل: اندروید، بی‌اس‌دی، آی‌اواس، لینوکس، اواس ده، کیوان‌اکس، مایکروسافت ویندوز، ویندوز فون و زد/اواس می‌باشند.

 

در حالت کلی سیستم عامل ها به صورت زیر دسته بندی میشوند.

  • سیستم‌های بی‌درنگ
  • سیستم‌های چند کاربره
  • سیستم‌عامل تک پردازنده
  • سیستم‌عامل شبکه‌ای
  • سیستم‌عامل توزیع شده

که بصورت خلاصه اگر اطلاعات تکمیل تر در مورد سیستم هامل ها نیازدارید به ویکی پدیا مراجعه کنید. و در ادامه مقاله آشنایی جزئی در مورد سیستم عامل سرور خواهیم داشت و در ادامه آموزش نصب و راه اندازی Ubuntu Server رو مد نطرم دارم و انشالله به بصورت هفتگی کانفیق و راه اندازی کامل سیستم عامل سرور در حد توانم رو براتون به اشتراک میذارم.

سیستم عامل Ubuntu Server : سیستم عامل ابونتو سرور هم یکی از توزیع های گنو / لینوکس که توسط شرکت Canonical توسعه داده میشود و سیستم عامل های سرور بخاطر اینکه به محیط گرافیکی نیاز ندارن بصورت محیط متنی و یا CLI – Command Line Interface باهاش کار می کنیم ، به محیط گرافیکی در لینوکس GUI-Graphical User Interface یا x windows system می گویند، و نسخه سرور این سیستم عامل ( Ubuntu ) مخصوص سرویس دهنده ها ( سرور ) طراحی شده و توسعه داده میشود .

برای نصب سیستم عامل سرور سخت افزاری با مشخصات زیر در نظر گرفتیم ( بستگی به سخت افزار سرور شما داره ( من در نرم افزار VMware شبیه سازی کردم )) .

نصب اوبونتو سرور :
CD  اوبونتو سرور را بوت کنید و در قسمت اول زبان English را انتخاب کنید :

 

اگر میخواهید محتوای CD را چک کنید و مطمئن باشید برروی گزینه ی Check CD و در غیر اینصورت گزینه Install Ubuntu Server کلیک کنید.

 

 

در مرحله بعد دوباره زبان را انتخاب می کنیم .
در قسمت بعد Location مورد نظر خود را انتخاب می کنیم، که مسلماً ایران خواهد بود، خب چون ایران در لیست موجود نیست پس Other را انتخاب می کنیم.

 

در این قسمت گزینه Asia و بعد موقعیت جغرافیایی ایران رو انتخاب می کنیم

 

 

در مرحله ی بعد گزینه ی Yes را انتخاب کنید چون این مرحله مرحله شناسایی کیبرد سیستم هست.

در ادامه  Hardware و CD چک می شود.

و در این مرحله DHCP را تنظیم می کند.

نام HOST  را بنویسید که در اینجا من nasseri رو به عنوان نام هاست انتخاب می کنم.

در این مرحله باید یک نام کاربری برای حساب کاربر اصلی وارد کنید , یعنی یک نام کاربری جدید باید بسازید  که در این مثال من Nasseri نوشتم.

در این مرحله دوباره رمز عبوری که وارد کردیم رو تکرار می کنیم و ادامه مراحل رو پیش میریم.

دراین مرحله می توانید دایرکتوری Home سیستم را رمز گذاری کنید ولی بهتر است گزینه ی No را انتخاب کنید و مراحل را ادامه دهید

ساعت سیستم را می توان با استفاده از اینترنت تنظیم کرد که اگر موقعیت زمانی درست را انتخاب کرده باشید در این مرحله با زدن گزینه ی Yes تنظیم زمان سیستم به صورت خودکار انجام می شود

این مرحله بسیار مهم است !‌ از آنجا که سرور همیشه با یک سیستم عامل کار می کند و نیاز به پارتیشن بندی جدید مخصوص به این سیستم است نیاز نیست که پارتیشن بندی دستی را انجام دهید و بهتر است این کار به صورت اتوماتیک انجام شود , گزینه ی Guided – use entire disk and set up LVM را انتخاب کنید و در صورت نیاز می توانید گزینه ی Manual را انتخاب کنید تا این عملیات را به صورت Manual  انجام دهید ( بعد از اتمام نصب و ورود به سیستم با دستور df -h می توانید پارتیشن بندی سیستم را ببینید )

هارد دیسکی که می خواهید عملیات نصب بر روی آن اعمال شود را انتخاب کنید

در این مرحله سوال می شود که آیا می خواهید نوع پارتیشن بندی اتوماتیک را اعمال کنید و ممکن است اطلاعات شما از بین برود و این کار قابل برگشت نیست , گزینه ی Yes را انتخاب کنید.

در مرحله ی بعد میزان فضای هارد دیسک  که می خواهید پارتیشن بندی بر روی آن اعمال شود را انتخاب کنید

در این مرحله کارهایی که سیستم می خواهد انجام دهد نمایش داده می شود و در صورت درست بودن تنظیمات گزینه ی Yes را انتخاب کنید.

مرحله ی پارتیشن بندی , نصب و … شروع می شود.

در این مرحله در صورت موجود بودن Proxy می توانید آن را وارد کنید و در غیر این صورت آن را خالی بگذارید و نصب را ادامه دهید.

در این مرحله لیست مخازن چک می شود

در این مرحله می توانید نحوه ی آپدیت سیستم را انتخاب کنید که بهتر است  No Automatic Update را انتخاب کنید و این کار رو در صورت نیاز به صورت Manual انجام دهید.

این مرحله بسیار مهم است !‌ در این مرحله می توانید سرویس های مورد نیاز خود را فعال کنید که فعلاً بخاطر استفاده از Telnet برای ارتباط با لینوکس از یک سیستم دیگر ( اکثراً ما به سرور دسترسی فیزیکی نداریم و مجبوریم که از این تکنیک به سرور متصل شده و تنطیمات مورد نظر رو انجام بدهیم ).

من برای فعال کردن حالت Telnet به صورت پیش فرض تنها  Openssh Server را انتخاب می کنم و در صورت لزوم بعد از نصب به صورت Manual بقیه سرویس ها و امکان ها رو فعال می کنیم .

نصب ادامه پیدا می کند

در این مرحله می پرسد آیا می خواهید گراب را بر روی هارد اصلی سیستم نصب کنید که حتما گزینه ی Yes را انتخاب کنید :

نصب سیستم تمام می شود ,  با زدن گزینه ی Continue سیستم ری استارت می شود و برای اولین بار  اوبونتو سرور اجرا  می شود !

تبریک میگم ، الان سیستم عامل ری استارت شده و اماده استفاده می باشد ..

با زدن نام کاربری و رمز عبور خود از ابونتو سرور خود لذت ببرید .

 

منبع

اشتراک

ارسال نظر